Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
04.06.2022

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kocaeli’nde ‘Hafızlık İcazet Merasimi’ne katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kocaeli’nde Gölcük İlçe Müftülüğü’nün düzenlediği ‘Hafızlık İcazet Merasimi’ne katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kocaeli’nde Gölcük İlçe Müftülüğü’nün düzenlediği ‘Hafızlık İcazet Merasimi’ne katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kocaeli’nde Gölcük İlçe Müftülüğü’nün düzenlediği ‘Hafızlık İcazet Merasimi’ne katıldı.

Gölcük ilçesinde bulunan Tevfik Hoca Camii’nde düzenlenen ‘Hicret Kur’an Kursu İcazet Merasimi’nde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hafızlık eğitimlerini tamamlayan öğrencileri tebrik ederek, “Kalplerini Kur’an ile ziynetlendiren hafızlarımızı can-ı gönülden kutluyorum. Anne-babalarını tebrik ediyorum. Hocalarına teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Erbaş, Kur’an’ı ezberleyen, Kur’an’ı öğrenen hafızlar sayesinde Kur’an-ı Kerim’in muhafaza edildiğini dile getirerek, “İşte bu muhafaza kervanına, Kur’an’ın muhafızları kervanına sizler de katıldınız. Rabbim hayırlı eylesin, mübarek eylesin.” dedi.

Kur’an’ın insanı bütün kötülüklerden korumak için gönderilmiş bir kitap olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Sizler hayra çağırmak için Kur’an’ı ezberlediniz, Kur’an’ı hıfzettiniz. Yeryüzünde bulunduğunuz yerden başlamak üzere elinizin ulaşabildiği, sözünüzün ulaşabildiği her yerde kötülükleri ortadan kaldırmak için Kur’an’ı hıfzettiniz. İyilikleri yaymak için iyilikleri yaşamak ve yaşatmak için Kur’an’ı hıfzettiniz çünkü Kur’an, insanları karanlıktan aydınlığa çıkarmak için gönderilmişti.” diye konuştu.

Başkan Erbaş, Peygamber Efendimizin (s.a.s.) “Kim ki Kur’an’ı hıfzeder, onu okursa Allah’ın şerefli melekleriyle beraberdir” hadis-i şerifini hatırlatarak, “Şu müjdeye bakar mısınız? Son nefesinize kadar hıfzınızı muhafaza ettiğiniz müddetçe Kur’an’ın yolunda mücadele ettiğiniz, faaliyet gösterdiğiniz, hizmet ettiğiniz müddetçe, şerefli melekler sizinle beraber, kanatlarını gerip, onlar sizi muhafaza edecekler, koruyacaklar.” ifadelerini kullandı.

“Yeryüzüne gönderilen en büyük mucize Kur’an-ı Kerim’dir”

Kur’an-ı Kerim’in, yeryüzüne gönderilen en büyük mucize olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, “Peygamber Efendimizin (s.a.s.) en büyük mucizesi, İslam’ın ana kaynağı Kur’an-ı Kerim’dir. Dolayısıyla bunun için gayret ediyoruz. Bu gayretimizi daha da artıracağız inşallah.” açıklamalarında bulundu.

Konuşmasının ardından Başkan Erbaş, Hicret Kur’an Kursu’nda hafızlığını tamamlayan 50 öğrencinin icazetlerini verdi.

Programa, Başkan Erbaş’ın yanı sıra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz, Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan, hafızlıklarını tamamlayan öğrencilerin aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.​