Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
30.12.2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da “3. Türkiye Geneli İlahiyat Gençlik Buluşması”na katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Vatana, millete, ümmete hayırlı fertler yetiştirme çabasında olan herkesin, tüm kurum ve gönüllü kuruluşlarımızın başımızın üstünde yeri vardır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İlahiyatlar Derneği (TÜİD) tarafından İstanbul’da düzenlenen “3. Türkiye Geneli İlahiyat Gençlik Buluşması ve İlahiyat Yıldızları Ödül Töreni”ne katıldı. Törende Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Burhan Felek Spor Salonu’nda gerçekleşen programdaki konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başladı.

Uluslararası İlahiyat Gençlik Buluşması münasebetiyle istikbalin teminatı ve mimarı olan gençlerle bir araya gelmenin bahtiyarlığı içinde olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ahde vefanız ve sevdanız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilahiyat öğrencileri arasında birliğin tesisi için dayanışmanın güçlendirilmesi, iş birliğinin artırılması yolunda gösterdikleri gayretler dolayısıyla derneği tebrik ederek, “Az önce Diyanet İşleri Başkanımızın ifade ettiği şu cümleler gerçekten çok çok anlamlıydı. İlahiyatların adeta yokluğu teneffüs ettiği günler. İşte Sakarya’da dekan olduğu dönemi anlatıyor Ali Hocam. Sadece o mu? Eskişehir’de neredeyse öğrenci yoktu. Öyle bir konuma gelmişti ilahiyat.” diye konuştu.

“1 milyon 300 bin imam hatiplinin artık türevini istiyoruz”

Aynı durumun imam hatiplerde de yaşandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İmam hatiplerin bütün öğrencilerini adeta kapı dışarı etmişler ve tüm Türkiye’deki imam hatiplerde öğrenci sayısı nereye düşmüştü? 60 bine. Şimdi 1 milyon 300 bin öğrenci var. Tabii bütün bunlarla beraber 1 milyon 300 bin imam hatiplinin artık türevini istiyoruz. Bunların imam hatiplerden, ilahiyatlara yetmez, tüm üniversitelere başarı oranları yüksek olarak dağılmalarını istiyoruz. Bunu yapar mıyız? Ben yapacağımıza inanıyorum. Bu kardeşinizi cumhurbaşkanı yapan bu millet, Allah’ın izniyle her türlü üniversitelerde de başarıyı yakalar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatana, millete, ümmete hayırlı fertler yetiştirme çabasında olan herkesin, tüm kurum ve gönüllü kuruluşlarımızın başımızın üstünde yeri vardır. Gençlerimize ufuk ve vizyon kazandıran çalışmalara sahip çıkmak bizim en öncelikli vazifemizdir. Bugüne kadar olduğu gibi inşallah gelecekte de sizlerle beraber ülkemizin tüm gençlerinin yanında olmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

“İlahiyatlar da ülkenin belli dönemlerine ayna tutan müesseselerdir”

İlahiyat fakültelerinin tarihi, misyonu ve serencamı itibarıyla kesinlikle sıradan yükseköğretim kurumları olmadıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıpkı imam hatipler gibi ilahiyatların da ülkenin belli dönemlerine ayna tutan müesseseler olduğunu söyledi.

Siyer-i Nebi ve Kur’an-ı Kerim derslerinin seçmeli ders olarak eğitim müfredatında yer almasını temin ettiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilahiyat fakültesi mezunlarının kamudaki çalışma alanlarını genişlettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3. Uluslararası İlahiyat Gençlik Buluşması'nın hayırlara vesile olmasını dilerken buluşmanın düzenlenmesinde emeği geçen kurumları ve ödül alan kişileri tebrik etti.

Başkan Erbaş: “Daha çok çalışacağız, daha çok şükredeceğiz”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise konuşmasında “Biz Seni ancak bir şahit bir müjdeleyici, bir uyarıcı, bir davetçi olarak gönderdik.” ayet-i kerimesini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Peygamber Efendimiz aleyhissalatü vesselam bu vazifesini en güzel bir şekilde yerine getirdi. Veda Hutbesi’nde ashabına sordu; ‘Ashabım yarın beni sizden soracaklar ne diyeceksiniz?’ Onlar da dediler ki; ‘Vazifeni hakkıyla yerine getirdin. Bize İslam’ı tebliğ ettin Ya Resulallah diye şahitlik ederiz’ dediler. İşte o zaman Allah Resulü Efendimiz Allah’ı kendisine şahit tuttu ve yine ashabına dedi ki; ‘Size 2 şeyi emanet ediyorum, bunlara sarıldığınız sürece yolunuzu sapıtmazsınız; birisi Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim diğeri de Resulünün sünneti’ buyurdu ve Rabbine yürüdü. Bu vazifeyi kime emanet etti? Bu vazifeyi bizlere, varislerine, hepimize, ilahiyatçılara, Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan bütün hocalarımıza, imam hatiplere, imam hatip öğretmenlerine, imam hatip talebelerine, ilahiyat fakültesi öğrencilerine emanet etti. Peygamber Efendimizin bu emanetini en güzel bir şekilde taşımaya burada söz verelim. Cenab-ı Hak bu sözümüzü kabul eylesin inşallah.”

İlahiyat fakültelerinin bir dönem yaşadığı sıkıntılara dikkati çeken Başkan Erbaş, “2000’li yıllarda 20 kadar ilahiyat fakültesinin dördüne talebe vermediler. Talebesi olan fakültelerin de talebesini yirmiye kadar düşürdüler. İşte o fakültelerinden birisi de benim fakültem olan Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesiydi. Dekan olduğum dönemde sadece bir erkek mezun verdik. Kız öğrencilerimiz vardı elhamdülillah. O dönemde ilahiyat fakülteleri kapanma noktasına gelmişti. Çok büyük sıkıntılar yaşadık ama sayenizde işte şu salonda 10 bin kadar gencimiz var. Bundan sonra inşallah daha çok çalışacağız, daha çok şükredeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Programa, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Diyanet İşleri Başkanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz, Rehberlik ve Teftiş Başkanı Hasan Güçlü, Türkiye İlahiyatlar Derneği Başkanı Mehmet Salih Turan ile ilahiyat mezunları ve öğrenciler katıldı.