Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
04.06.2022

Gölkent Erkek Yatılı Hafızlık Kur’an Kursu dualarla açıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kocaeli’nin İzmit ilçesinde yaptırılan Gölkent Erkek Yatılı Hafızlık Kur’an Kursu’nun açılışını gerçekleştirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kocaeli’nin İzmit ilçesinde yaptırılan Gölkent Erkek Yatılı Hafızlık Kur’an Kursu’nun açılışını gerçekleştirdi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kocaeli’nin İzmit ilçesinde yaptırılan Gölkent Erkek Yatılı Hafızlık Kur’an Kursu’nun açılışını gerçekleştirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kur’an’ın öğrenileceği ve öğretileceği bir yer açılışının en hayırlı merasimlerden olduğunu söyledi.

Kur’an kursunun temelini atmalarından bu yana nice insanların buraya emeğinin geçtiğini belirten Başkan Erbaş, onların bu binanın yapılabilmesi, hafızların yetişebilmesi için adeta yarıştığını kaydetti.

Başkan Erbaş, bu binanın duvarında bir tuğlası olanın bile bunun karşılığını göreceğini ifade ederek, “Rabbimiz bunu vadediyor. Ülkemiz genelinde, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak müftülüklerimiz olarak en fazla üzerinde durduğumuz konu; Kur’an-ı Kerim’i daha fazla zihinlere, gönüllere nasıl ulaştırabiliriz? Hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim. Bir müjde de vereyim; 5 ciltlik yeni bir kitap çalışması yaptık. Adına da ‘Hayat Rehberi Kur’an Konulu Tefsiri’ dedik. Birkaç ay önce tamamladık, bastırdık. Şu anda okuyucularımız bu kitaba Diyanet İşleri Başkanlığımızdan ulaşabilirler.” şeklinde konuştu.

Kur’an-ı Kerim’in bütün insanlığı karanlıktan aydınlığa çıkarmak için gönderilen bir kitap olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’i önce onun nuruyla nurlanmak, sonra onu insanlara anlatmak, emirlerini insanlara ulaştırmak, haram kıldıklarından insanlığı uzak tutmak için hıfzettiklerini anlattı.

Büyük emekler verilerek yapılan Kur’an kursunun güzelliğinin hafızlarla artacağını belirten Başkan Erbaş, buralardan nice hafızların yetişeceğini kaydetti.

“Hayatımızı Kur’an’a göre tanzim edeceğiz”

Başkan Erbaş, hafızların ümmetin en şereflileri unvanını taşıyacaklarını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Neslimiz için çalışmalıyız. ‘Elde sensin, dilde sen, gönüldesin baştasın, Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.’ diyor ya Arif Nihat Asya. Fatih ruhlu gençler, nesiller yetiştirmek için bu emekleri veriyoruz. Cenab-ı Hak’tan niyazımız; emeklerimizi boşa çıkarmasın inşallah. Biliyoruz ki Kur’an yaşandığı sürece bu millet ayakta kalacak. Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetinin ‘Oku. Yaratan Rabbinin adıyla oku.’ şeklinde inmiş olması; gözümüzü Kur’an’ı bol bol okumaya, onu düşünmeye, anlamaya çevirmemizi istiyor. Kur’an-ı Kerim’i hem öğreneceğiz hem ezberleyeceğiz, sonra düşüneceğiz ve hayatımızı Kur’an’a göre tanzim edeceğiz.”

Başkan Erbaş, Kur’an kursunun yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

7 kattan oluşan Kur’an kursunda, 250 öğrenci eğitim görebilecek. Kurs içinde 20 derslik, 40 yatakhane, 400 kişilik yemekhane, 1000 kişilik erkek, 240 kişilik kadın mescidi bulunuyor.

Törene, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Diyanet İşleri Başkanı Yardımcısı Kadir Dinç, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz, Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan ve çok sayıda davetli katıldı.