Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
04.06.2022

“İslamofobinin amacı Müslümanları rencide etmek”

Kocaeli’nde din görevlilerine konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslamofobi kavramıyla, İslam ile ilgili bazı konuları çarpıtıp Müslümanları rencide etmek, tahkir etmek istiyorlar” dedi

Kocaeli’nde din görevlilerine konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslamofobi kavramıyla, İslam ile ilgili bazı konuları çarpıtıp Müslümanları rencide etmek, tahkir etmek istiyorlar” dedi

Kocaeli Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, din görevlisinin taşıdığı sorumluluğun Peygamber Efendimizden kalan bir emanet olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı mensuplarının hayırda koştuğunu dile getiren Başkan Erbaş, “Hepimizin amacı, iyiliğin yaygınlaşması, kötülüğün ortadan kalkması için mücadele etmektir. Çünkü Rabbimiz; ‘İçinizden hayra çağıran, iyiliği emreden, kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. Onlar kurtuluşa ereceklerdir.” buyuruyor. Bize kurtuluşa erebilmenin yolunu da gösteriyor.” dedi.

Başkan Erbaş, din görevlilerinin en önemli işlerinden birisinin de toplumda denge kurmak olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“İslam denge dinidir. Hazreti Adem’den itibaren Peygamber Efendimize (s.a.s.) kadar Allah’ın dini İslam’ı tebliğ eden bütün peygamberlerin amacı dünyayı dengede tutmaktır. Dünyanın dengesinin bozulmasına engel olmaktır. İslam’ın olmadığı yerde denge olmaz ve zulüm artar, mazlumların sayısı artar, mağdurların sayısı artar. Çünkü paylaşma, dayanışma, yardımlaşma anlayışını gerçekleştirmeyi hedefleyen Kur’an’ın olmadığı yerde bunları görürsünüz.”

“İslamofobi kavramının yanlışlığını her yerde anlatmalıyız”

İslamofobi konusuna da değinen Başkan Erbaş, “İslamofobi kavramını uydurmuşlar. İslam ile ilgili bazı konuları çarpıtıp Müslümanları rencide etmek, tahkir etmek. Bunlara fırsat vermeyeceğiz. İslamofobi kavramının ne kadar yanlış kullanıldığını her yerde ifade etmek zorundayız.” diye konuştu.

Başkan Erbaş, toplumda en fazla okuması gereken kişilerin din görevlilerinin olduğunu belirterek “Çünkü bizim kitabımız ‘Oku’ diye başlıyor. Gönül ister ki bir ayda üç kitap bitirelim. Bakınız o zaman konuşmanız nasıl gelişiyor. Üslubunuz nasıl daha iyi oluyor. İletişiminiz nasıl daha güçlü oluyor. Gençlere daha iyi nasıl ulaşabiliyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ve eşi Seher Erbaş’ın yanı sıra, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz, Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan ve bölgede görev yapan din görevlileri katıldı.​