Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
01.05.2023

“Varlık sebebimiz Rabbimize kulluk etmek, kullarına da hizmet etmek”

Balıkesir’de TDV Kitabevi’nin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Varlık sebebimiz Rabbimize kulluk etmek, Rabbimizin kullarına da hizmet etmek.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Balıkesir’in Altıeylül ilçesinde Türkiye Diyanet Vakfınca yapılan TDV Kitabevi’nin resmi açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta konuşan Başkan Erbaş, İslam medeniyetinde kitaplara çok büyük önem atfedildiğine işaret ederek, İslam medeniyetini kitaba, kütüphaneye önem verdiği dönemlerde hep yükseldiğini, uzaklaştığı zamanda gerilediğini söyledi.

“Bu medeniyetin çocuklarının elinden kitap ve kalem düşmemeli”

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’de ilk inen surenin “Alak Suresi” olduğunu ve ilk ayetinde “Oku” diye emrettiğini, nüzul sırasına göre ikinci inen surenin ise “Kalem Suresi” olduğuna dikkati çekerek, “Buradan alacağımız ders, bu medeniyetin çocuklarının elinden kitap ve kalem düşmemeli. Bunu anlıyoruz.” dedi.

“Varlık sebebimiz Rabbimize kulluk etmek, Rabbimizin kullarına da hizmet etmek.” diyen Başkan Erbaş, “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanlardır. Biz faydalı olmaya çalışıyoruz. Gençlerimize, çocuklarımıza faydalı olmaya çalışıyoruz. Ülkemiz genelinde şehirlerimizde insanların en yoğun olarak yaşadığı yerlerde kitap evleri açmaya gayret ediyoruz. Kitaba ne kadar yakın durursak hem kişisel olarak gelişimimiz hem de toplumsal olarak gelişimimiz daha da artacaktır. Ve biz şuna inanıyoruz. Şu kitap evindeki bütün kitapları eğer bir gencimiz, bir insanımız ben bu kitapları okuyayım da Allah’ın Kitabı Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlayayım niyetiyle okursa okuduğu sürece nafile ibadet yapmış olur. Çünkü ameller niyetlere göredir.” diye konuştu.

“Yabancı öğrenciler bizim gönüllü elçilerimiz oluyor”

Başkan Erbaş, üniversitelerin şehirlerin en büyük zenginliği, ilim ve irfan merkezi olduğunu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

“İyi ki üniversiteler her şehrimizde var. Zannediyorum yurt dışından gelen öğrencilerde var. Bunlar Türkiye’de eğitimlerini alıp ülkelerine gittikleri zaman bizim gönüllü elçilerimiz oluyorlar. Birkaç sene önce Senegal’e gitmiştim. Türkiye mezunu Senegalli öğrenciler derneği kurmuşlar. İki yüz kadar öğrenci Türkiye’den mezun olmuş, orada dernek kurmuşlar. Gayet güzel Türkçe konuşuyorlar. Önümüzdeki yıllarda umudumuz şu; artık öğrenci ülkesi olarak İngiltere, Amerika değil, özellikle Müslüman ülkelerden tercih edilen ülke Türkiye olacak. Ülkemizin hem kültürel bir zenginliği olacak hem de diğer zenginliklere de kapı aralamış olacak.”

Diyanet İşleri Başkanlığı tüm din görevlileriyle gençlerimizin hizmetinde olduğunu söyleyen Başkan Erbaş, “Görevde bulunuşumuzun en önemli sebeplerinden birisi çocuk, genç, aile ve irşat hizmetlerini arttırmak. İşte böyle faaliyetler bizim hizmetlerimize katkı sağlıyor, vasıta oluyor.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş’ın konuşmasının ardından toplu kurdele kesimi ile açılış gerçekleştirildi.

Açılışta, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz, Rehberlik ve Teftiş Başkanı Hasan Güçlü ve Balıkesir İl Müftüsü Celal Sürgeç de katıldı.